Miejskie Przedszkole nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Nowym Sączu

33-300 Nowy Sącz ul. Gorzkowska 2przy ul.Gorzkowskiej 2 tel.184427400 mp20ns@op.pl

Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

podsumowanie przeglądu pieśni patriotycznej

Sprawozdanie z realizacji przedsięwzięcia

Przegląd Pieśni  Patriotycznej

Z inicjatywy Miejskiego Przedszkola nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Nowym Sączu dnia 06.11.2018 roku odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej pod nazwą:

Z Pieśnią Niepodległości Przez Stulecie”.

Patronat nad wydarzeniem patriotycznym objęło Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.  W przedsięwzięciu wzięły udział dzieci z Miejskich Przedszkoli nr: 1, 3, 7, 18, z Miejskich Przedszkoli z Oddziałami Integracyjnymi nr 4, 14, 20, z Zespołu Przedszkoli nr 10, a także z 2 przedszkoli niepublicznych: „Wesołe Skrzaty i „Promyczek”.

W przeglądzie uczestniczyły także dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkół Podstawowych  nr 1, 2, 6, 9, 15, 17, 20, 21. Wśród uczestników przeglądu znalazły się  dzieci zdrowe i niepełnosprawne.

Występy dzieci oglądali licznie zgromadzeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządu, dyrektorzy przedszkoli i szkół sądeckich, a przede wszystkim społeczność lokalna.

Uroczystego otwarcia dokonała pani Grażyna Podgórni, dyrektor przedszkola, które było organizatorem przedsięwzięcia. Dzieci przygotowały wspaniałe występy artystyczne śpiewając pieśni patriotyczne i piosenki sławiące piękno i historię naszej Ojczyzny – wszystkie nawiązujące do obchodzonego w tym roku jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Celem przeglądu było rozwijanie uczuć patriotycznych, tożsamości narodowej oraz postawy przywiązania do kraju ojczystego, dostrzegania jego walorów i piękna, poznawanie jego historii, jak również popularyzacja utworów artystycznych o tematyce patriotycznej.

Zamierzeniem organizatora było także krzewienie kultury muzycznej poprzez prezentowanie umiejętności wokalnych dzieci, organizowanie warunków do  twórczej wymiany doświadczeń artystycznych oraz integrowanie środowiska lokalnego, które wspólnie świętowało wspaniałą rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego.

Na potrzeby uroczystości przygotowano wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci pod nazwą „Barwna Niepodległa”.

W związku z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości ustanowione zostały następujące rekordy;

- pieśni i piosenki patriotyczne śpiewało więcej niż 100 dzieci;

- na tablicach wystawienniczych zaprezentowano 100 prac plastycznych wykonanych przez dzieci różnymi technikami plastycznymi;

- wykonano 100 bukiecików w barwach narodowych, którymi obdarowani zostali uczestnicy przeglądu i zaproszeni goście;

- przygotowano 100 okolicznościowych kotylionów.

Udział w przeglądzie był elementem edukacji patriotycznej najmłodszych, który wpisał się w miejskie obchody stulecia niepodległości w Nowym Sączu. Uczestnicy zostali obdarowani dyplomami udziału i upominkami pozyskanymi od darczyńców i sponsorów lokalnych firm.

Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem dyrektorów i nauczycieli placówek wychowania przedszkolnego oraz rodziców dzieci uczestniczących w przeglądzie. Projekt został dobrze przyjęty i uzyskał wysokie oceny. Być może zostanie wprowadzony na stałe do kalendarza uroczystości organizowanych przez Miejskie Przedszkole nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Nowym Sączu.

SPONSORZY PRZEGLĄDU :

1. MUZEUM OKRĘGOWE W NOWYM SĄCZU